Kategoria: Sklepy internetowe

Płatności internetowe

19 stycznia 2018

Według najnowszego raportu Ecommerce w Polsce 2017. Gemius dla eCommerce Polska połowa polskich konsumentów decyduje się na zakupy przez Internet. Jak wykazują dane liczba e-konsumentów w stosunku do roku 2016 wzrosła o 5%. Coraz więcej osób decyduje się na płacenie za zakupy szybkimi przelewami poprzez serwisy płatności (ok. 60%). Dodatkowo korzystną zmianę odnotowuje się w spadku postrzegania zakupów internetowych jako ryzykownych.

Chcesz prowadzić sklep internetowy? Przed jego uruchomieniem zbadaj, który system płatności internetowych będzie odpowiedni do twoich potrzeb i wymagań, a bezpieczeństwo transakcji jak najbardziej bezpieczne.

Wśród najbardziej popularnych systemów można wyróżnić: PayU (Allegro, Pyszne.pl, AliExpress, RTV Euro AGD), Przelewy24 (Multikino, Zalando, Wakacje.pl, Leroy Merlin), Dotpay (Empik, Olx, STS Kurier), Tpay (Ole Ole, Merlin.pl, DaGrasso, eCarrefour). Który z nich wybrać? Odpowiedzieć jest trudna, oferty każdej z firm różnią się nieco od siebie. Ostatecznie cena, jaką będziemy musieli zapłacić za wdrożenie takiego systemu uzależniona jest mocno od obrotów generowanych przez nasz sklep. Warto poświęcić temu tematowi więcej czasu i skontaktować się z daną firmą w celu uzyskania oferty indywidualnej. Dzięki temu może uda się nam wynegocjować nieco lepsze warunki i przy okazji rozwiać wątpliwości dotyczące kwestii, których nie jesteśmy pewni.

Wśród płatności e-commerce można wyróżnić m.in.:

  1. SZYBKI PRZELEW – jest to najpopularniejsza metoda płatności, przebiegająca w sposób łatwy i szybki. Po dokonaniu zakupu klient zostaje przekierowany na stronę swojego banku, następnie po zalogowaniu się i autoryzacji transakcji przelew zostaje zaksięgowany natychmiastowo.
  2. KARTA PŁATNICZA – w Polsce jest to zdecydowanie rzadziej stosowana forma płatności, budząca u niektórych wątpliwości, co do kwestii jej bezpieczeństwa. Jednak obawy te są zupełnie niepotrzebne, gdyż jak się okazuje karty płatnicze są wariantem najbezpieczniejszym z możliwych. Sam proces jest wygodny, wystarczy podać dane z karty i transakcja zostaje dokonana.
  3. PŁATNOŚCI MOBILNE – wychodząc na przeciw rozwijającej się technologii smartfonów i tabletów firmy udostępniły swoim klientom aplikacje mobilne umożliwiające dokonanie w szybki sposób płatności za pomocą urządzeń mobilnych. W większości przypadków wystarczy podać wygenerowany kod i zatwierdzić zakup. Zdecydowanym liderem umożliwiającym dostęp do największej liczby ofert płatności mobilnych jest system Dotpay.
  4. PŁATNOŚĆ SMS – polega na wysłaniu SMS na wskazany numer, a otrzymany w odpowiedzi kod dostępu wpisać na stronie internetowej. Tego typu płatności cieszą się szczególnym zainteresowaniem wśród młodych konsumentów, korzystających z płatnych dostępów do filmów, prenumerat itd.
  5. PORTFEL ELEKTRONICZNY – to taki wirtualny portfel, działający na wzór rzeczywistego portfela, gdzie najpierw wpłacamy do niego gotówkę, by potem móc nią dysponować dokonując płatności. Aby posiadać e-portfel klient musi zarejestrować się u wybranego dostawcy i zasilić konto.

Poniżej prezentujemy zestawienie ofert najpopularniejszych systemów płatności.

Podczas wyboru systemu płatności do naszego sklepu warto wziąć pod uwagę jego atrakcyjność zarówno dla siebie jako sprzedawcy, ale również kupującego. Dlatego tak ważne jest, aby system płatności był nie tylko bezpieczny, ale także łatwy w obsłudze. Należy zwrócić uwagę na to, że często kupujący rezygnuje z zakupów w danym sklepie internetowym właśnie ze względu na mało czytelny system czy ograniczone opcje płatności.

Autor: PW